1901 és 1921 között a Lőverek alján lévő Magyar Királyi Főreáliskolában 887 növendék fejezte be a tanulmányait. 1922 februárjában a főreáliskola épületét átadták a Selmecbányáról Sopronba költöző Bányászati és Erdészeti Főiskolának, a Honvédfőreál pedig a Felkelők útján (ma József Attila u.) lévő, 1916-ban átadott Károly-laktanyában folytatta a tevékenységét - ahol addig a Sopronba költözött főiskola ideiglenesen működött - , mint Magyar Királyi Rákóczi Ferenc Reáliskolai Nevelőintézet - később főreáliskola - 1941 augusztusától mint Magyar Királyi Rákóczi Ferenc Honvéd Gyalogsági Hadapródiskola, végül 1944 novemberétől mint Magyar Királyi Egyesített Honvéd Gyalogsági Hadapródiskola.
A laktanya 7 nagyobb és 4 kisebb épületből állt, de a bombázások során ezek csaknem mind elpusztultak. Ma már csak az egykori parancsnoki épület áll, melyet idősek otthonának építettek át. Az épület falán emléktábla hirdeti, hogy egykor itt működött a Rákóczi reáliskola. A laktanya elpusztult épületeinek helyén épült fel a József Attila lakótelep. Érdekesség, hogy a ma a József Attila lakótelepen álló Attila szobrot 1935 májusában avatták fel a Rákóczi reáliskolában.
Tekintettel az intézmény rendkívül gazdag történetére és a fennmaradt dokumentumok jelentős számára, a működése során számos nevet viselő iskola múltjának részletes bemutatását meg sem kíséreljük honlapunkon, mindössze röviden emlékezünk meg az egykorvolt intézményről. Amennyiben szívesen elmerülnének akár a Honvédfőreál, akár a Hadapródiskola történetében, Cseresnyés Géza egykori növendék tudományos alapossággal megírt kötetét ajánljuk figyelmükbe.
Cseresnyés Géza: Katonaiskolák a hűség városában, Bp. 1995.
Hozzászólások
?-ben épült Károly laktanya.
1919 március - áprilisában itt rendezkedett be a Selmecbányáról idetelepült Bányászati és Erdészeti Főiskola.
Több mo.-i város támadása után (hogy nálunk működjön), 1922. után a Bányászati és Erdészeti Főiskola átköltözik a végleges helyére - az átengedett Honvéd Főreáliskolába.
A Honvéd Főreál a volt Károly laktanyában folytatta tevékenységét, míg 1924-től ezekben az épületekben, mint Rákóczi Ferenc M. Kir. Állami reáliskola, 41- től Hadapródiskola kereti között oktatták az ifjúságot.
Kedves Mónika, a kérdés nem a Főreáliskola volt, hanem ami egy másik képen megjelent kézírás szerint itt van a Bányászati Főiskola két x-el jelölt épületben (facebook). Mivel a fenti leírás nem említi, hogy 1919-1922 között a Károly laktanya adott helyet átmenetileg e nemes intézménynek - bátorkodtam megtenni hozzáfűzésemet...
Pontosítsunk!
1. A Bányászati Főiskola 1919-ben költözött Sopronba.
2. 1919-1921 decemberéig, amíg még nem volt biztos, hogy Sopron magyar marad, valamint
1922 februárjáig a Felkelő úton, ma József Attila utca, működött a Főiskola.
3. 1922-től költözött a mai helyére, akkor még Honvéd útra, ma Bajcsy Zsilinszky út.
Elég kusza az egész, ezért megpróbálom röviden összefoglalni.
1. Magyar Királyi Honvéd Főreáliskola alapítva 1898 - az épület Honvéd út 1. (ma Bajcsy
Zsilinszky út)
1.1. 1919-ben kettéválasztották egy része Győrbe, ill. Jutasra került.(Trianoni béke,
katonapolitikai viszonyok)
1.2. A maradék Magyar Királyi Állami Főreáliskola néven tovább működött ebben az
épületben 1922-ig.
2. 1735. Selmeci Bányatisztképző Iskola alapítása
1770. Az Iskola Akadémiai rangra emelése - Bányászati és Erdészeti Akadémia
1904. Bányászati és Erdészeti Főiskola 4 szakosztállyal (bányamérnöki, fémkohómérnöki, vaskohómérnöki, erdőmérnöki)
1919. A főiskola Selmecbányáról Sopronba költözik
3. Károly laktanya - Felkelő út (ma József Attila utca)
3.1. 1919 március - áprilisában itt rendezkedett be a Selmecbányáról idetelepült Bányászati és
Erdészeti Főiskola 1922-ig.
1922. A két intézmény helyet cserélt.
Honvéd út: 1922-től
1922. Bányászati és Erdészeti Főiskola
1934. József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Bánya-, Kohó- és
Erdőmérnöki Kar
Felkelő út: 1922-től
(Miután a katonai viszonyok tisztázódtak.)
1922. Rákóczi Ferenc reáliskolai nevelőintézet
1936. Rákóczi Ferenc honvéd nevelőintézet
1938. Rákóczi Ferenc honvéd főreáliskola
1941. Rákóczi Ferenc honvéd gyalogsági hadapródiskola
1944. szept. Egyesített honvéd gyalogsági hadapródiskola





Az 50-es, 60-as években ez volt a Kiegészítő Parancsnokság, ide kellett jönni összeírásra
és sorozásra.
A romos épületek egyikében kápolna volt, sokszor bemásztunk a romokon keresztül. Egyszer belecsúsztam valamilyen gödörbe, eredmény: hat fémkapocs az Sztk-ban. Az Attila szobor
mögött az egyik épületnek csak a négy fala volt meg, a falak között füves volt a terület, ide focizni jártunk.